منو

غیب شدن میدان چهارشیر!

  • نوشته شده توسط مدیر سایت
  • دسته: اخـبـار
امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

غیب شدن میدان چهارشیر!

"میدان چهارشیر اهواز اثری تاریخی که ثبت ملی است"

در تمام نقاط دنیا علی الخصوص کشورهایی که صنعت توریسم در آن ها جدی گرفته شده است ، آثاری را خواهید دید که از نظر شما هیچ اهمیتی ندارند ولی مسئولین دارنده آن شیء یا مکان به نحوی آن را بزرگ نمایی کرده که توریست ها را هزاران کیلومتر آن طرف تر برای دیدن آن به کشورشان دعوت می کنند.

در اهواز میدانی بسیار قدیمی وجود دارد که به "میدان چهارشیر" شهرت دارد. این اثری تاریخی و ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور که یادگاری از سال 1331 و حتی قبل از آن ، یکی از دروازه‌های قدیمی اهواز است که هنوز هم از پرترددترین و کلیدی ترین نقاط اهواز می باشد که تا دو سه سال پیش محل عبور تمامی محموله های جنوب کشور به تمام نقاط ایران بود.

تمام مسئولین نیز باید تلاش کنند که این نقطه استراتژیک که یک اثر ملی، ثبت شده و شناخته شده برای تمامی افراد خارجی نیز است که به اهواز سفر کرده اند به ثبت جهانی برسد. از طرف دیگر شهرداری اهواز ، اداره کل میراث فرهنگی، فرمانداری اهواز و استانداری خوزستان نیز با یک برنامه مدون و جامع در جهت تحقق پیشنهاد ذکر شده کوشا باشند و سر و سامانی به آن بدهند. ناگفته پیداست در صورتی که این میدان به نحو شایسته ای درست شود می تواند یکی از نقاط پر بازدید گردشگران داخلی و خارجی باشد.

از اقداماتی که ضرورت دارد انجام شود بزرگتر کردن قطر میدان، گسترش فضای اطراف آن و ایجاد بستری برای جلب گردشگران داخلی و خارجی است.

اما چندی پیش معاون فنی و عمرانی شهردار اهواز از احتمال نهایی شدن طرح روگذر میدان چهارشیر خبر داد. محمدعلی دوایی‌فر اظهار کرد: پیشنهادهای متعددی در خصوص طرح و نقشه روگذر میدان چهارشیر ارایه شده که گزینه‌ها در حال بررسی هستند.

وی ادامه داد: تاسیسات نفت و گاز، مخابرات و آب در ناحیه میدان چهارشیر زیرزمینی است و چون هزینه جابه‌جایی این تاسیسات بسیار بالا است، امکان ساخت زیرگذر در میدان چهارشیر وجود نداشت. بنابراین برای حل مشکلات ترافیکی در این نقطه، ساخت روگذر در دستور کار قرار گرفته است.

وی گفت: برای ساخت تقاطع غیرهمسطح در این میدان فضای مناسبی در اختیار است و در شرایطی عملیات ساخت آن انجام می‌شود که المان‌های داخل میدان (چهارشیر سنگی) ماندگار خواهد بود و میدان با همان شرایط ظاهری و ساختار فیزیکی خود حفظ خواهد شد.

دوایی‌فر افزود: در این پروژه، مسیر بلوار آیت‌الله بهبهانی تا میدان فرودگاه (شمال به جنوب) به صورت یک مسیر همسطح و از جاده ماهشهر به سمت میدان نخل (شرق به غرب) به صورت روگذر احداث می‌شود. همچنین جهت تردد و اتصال این نقاط چهار چپ‌گرد به صورت پل در این نقطه ساخته خواهد شد.

وی با بیان این‌ که احداث این روگذر به نمای میدان چهار شیر صدمه نمی‌زند و تعارضی با میراث فرهنگی ندارد، اظهار کرد: این پروژه می‌تواند یکی از کامل‌ترین پروژه‌های عمرانی اهواز باشد که در حل گره‌های ترافیکی در این نقطه اهمیت بسیاری خواهد داشت.

معاون فنی و عمرانی شهردار اهواز در خصوص اعتبار ساخت روگذر میدان چهارشیر اهواز گفت: بیش از 50 میلیارد تومان اعتبار از محل اعتبارات شهرداری اهواز به این پروژه اختصاص داده شده است و پس از نهایی شدن طرح روگذر پیمانکار پروژه نیز انتخاب خواهد شد.

این در حالی است که عاطفه رشنویی، معاون میراث فرهنگی خوزستان، گفت: ‌برای طرح روگذر روی میدان چهارشیر هنوز از ما استعلام نشده است.وی خاطرنشان کرد: ‌میدان چهارشیر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و ضوابط خاص خودش را دارد. بنابراین اگر بخواهند در نزدیکی آن کاری انجام بدهند باید از سازمان میراث فرهنگی استعلام بگیرند تا ما ضوابط را اعلام کنیم.

رشنویی ادامه داد: ما باید طرح را ببینیم و بعد وارد مذاکره شویم.

قابل ذکر است میدان چهارشیر با چهار مجسمه‌ سنگی از چهار شیر نشسته رو به چهار ورودی شهر (ورودی‌های قدیم اهواز) جزو آثار ثبت‌شده در فهرست آثار ملی است. میدان چهارشیر اهواز که مربوط به دوره پهلوی است در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۰۴۰ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

با توجه به اهمیت این میدان پیشنهاد میشود بودجه اختصاص داده شده در جهت ارتقاء میدان صورت بگیرد و مشکل ترافیک با شیوه های دیگری حل گردد، با این شیوه ای که شهرداری اهواز در پیش گرفته است، میدان چهارشیر در حال غیب شدن است.

ادامه دارد ....

صادق سلامت

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان (محمود)

    مگر شهرداری غیر از خرابکاری کار دیگری بلد است